Czy wełna gryzie? Cz.2


Wady i zalety wełny

We wpisie z poprzedniego tygodnia ( TU ) mogliście się przekonać, że wełna jest włóknem naturalnym, który od dawien dawna jest bardzo pożądany.

  
Do  naturalnych właściwości wełny zalicza się głównie bardzo dobrą cieplną izolację.
Nawet bardzo cienkie ubrania wykonane za pomocą tego tworzywa są uważane za te, które potrafią ogrzać nawet w najchłodniejsze dni.

Podczas oczyszczania owczej wełny otrzymywana jest lanolina. To właśnie ona, jako mieszanina estrów kwasów tłuszczowych ze sterolami, daje kolejną właściwość o której należy wspomnieć omawiając wełnę- mianowicie lanolina nadaje właściwości nie tylko termoregulacyjne, ale także antybakteryjne.  Mówiąc o termoregulacji, chodzi mi o to, że ubrania wykonane z wełny owczej chronią nas zarówno podczas mrozów- 25˚C przed zimnem , jak i w gorące dni  (+25˚C) przed przegrzaniem.
Owiec, Stado Owiec, Zwierzęta, Wełna
Przypisywane wełnie antybakteryjne właściwości dotyczą także tego, że wełna wchłaniając pot zapewnia suchą skórę. A jak wiadomo bakterie rozwijają się w środowisku wilgotnym.

Ciekawostka! 
Ikona, Gwiazda, Kolorowy, Promienie
Dawniej, złamania, skaleczenia tudzież ból leczono, przykładając do danego miejsca na ciele owczą wełnę. O dawna wełnie przypisuje się także właściwości odprężające.
Wełnę uważa się również za naturalny bio-filtrator powietrza.


Jako, że wełna ma również właściwości dźwiękoszczelne, dokładana jest do izolacji pomieszczeń (np. przez dociepleniowców - nie znam się na budownictwie więc jak źle nazwałam osoby wykonujące ten zawód- przepraszam- zwróćcie mi uwagę;)). 

Wełna odbija także promienie UV co jest bardzo ważne dla naszego zdrowia!


Jeśli macie u siebie w domu koce, dywany tudzież inne twory z wełny to kolejna dobra wiadomość jest taka, iż pomagają one wyrównać temperaturę w pomieszczeniach, jak również absorbują elektro-smog, który jak wiadomo ma negatywne dla organizmu działanie.
Osoby, Kobieta, MÅ‚ody, Dziewczyna

Teraz pewnie myślicie : dobrze, pchania po, elektrosmog… i to wszystko „siedzi” w tych naszych rzeczach… otóż nie! Kolejną właściwością owczej wełny jest jej higroskopijność, która przyczynia się do tego, że jedynie jedna-trzecia  wełny absorbuje wyżej wspomniane,  a nie całość np. swetra, ponadto bardzo szybko wełna „wyprowadza”  np. wilgoć w powietrze.

Baranek, Baby Animals, Owiec, ZwierzÄ…t
Wady? Czyli tzw. czarna owca w stadzie...
Owiec, Czarny, Wełna, Ssaki, Żel, Zimowe

Nie wiele... przynajmniej ja znalazłam dwie cechy które mogą być wadami. 
Pierwsza to cena, która zależy głównie od rodzaju wełny i jej grubości. 
A druga to filcowanie się wełny
Owczej Wełny, Filc Z Wełny Owiec
- jednakże właściwe "traktowanie" wyrobów wełnianych pozwala uniknąć i tego problemu przez długi czas.


Lubicie wełnę i wyroby z wełny? Koniecznie dajcie znać czy podobają Wam się ta seria wpisów !!
Pięknego tygodnia!
K.

Komentarze